Výuka s Ozoboty

Co je Ozobot?

Ozobot je interaktivní hračka a edukativní pomůcka, která je vhodná pro děti od 8 let. Jde o malého robůtka velikosti cca 4 cm, která umožňuje dětem rozvíjet logické a tvořivé myšlení. Tato „hračka“ vyhrála loňský i letošní rok řadu ocenění v čele s mezinárodně uznávanou cenou „Brain Toy 2017“.

Jeho hlavní funkce je ta, že umožňuje sledovat čáru (vytvořenou fixou či vytištěnou na PC či na obrazovce tabletu, mobilu apod.) a vykonávat příkazy, které jsou zadávané kombinací barevných čar (tzv. ozokódy). Každá kombinace 4 základních barev (červená, zelená, modrá, černá) umožňuje Ozobotovi například jezdit pomaleji, zahýbat vpravo apod. Robůtka je možno programovat i bez čar, pomocí programu OzoBlockly (volně dostupný na www.ozoblockly.com), poté se již robůtek neomezuje na čáru, ale na sadu příkazů, které mu dítě zadá (pohybuje se bez čar).

Více informací se můžete dozvědět na : www.ozobot.com

Využití Ozobotů při výuce na naší škole?

Naše škola vlastní celkem 5 Ozobotů a jsou nyní hojně využívány v povinně volitelném předmětu Elektronika. Skupinky žáků 7., 8. a 9. třídy již jsou schopni tyto robůtky plně ovládat pomocí čar a ozokódů (někteří mají již tu čest ovládat robůtky i bez těchto čar, pomocí příkazů z OzoBlockly). Úlohy, které s nimi plní mají mnohdy mezipředmětový přesah (český jazyk – psaní příběhů dle cesty Ozobota, fyzika – popis přímočarého pohybu Ozobota, zeměpis – návštěvy hlavních měst na virtuální mapě atd.).  Ve fotogalerii níže, můžete shlédnout, jejich skupinovou práci při tvorbě prostředí pro Ozobota. Žáci byli rozdělení do skupin po třech, z nichž každý měl svou roli a úlohu (designér, konstruktér, programátor). Při vzájemné spolupráci ve skupinách, vznikly opravdu zajímavé a jedinečné kousky prací, které žáky učí nejen přemýšlet, programovat a navrhovat, ale i sociálním činnostem např. respektu, pomoci či domluvě ve skupině, které jsou v dnešním uspěchaném životě klíčové.

Tags: