Jste zde

Exkurze Praha - 8. třída

Osmáci minulý školní rok otevřeli s panem učitelem Vopátkem své učení v hodinách přírodopisu pro zájemce z řad ředitelů, učitelů a kolegů z jiných základních škol v jižních Čechách. Jako odměnu pro ně jsme vymysleli výlet do Prahy. Přemýšleli jsme nad nejvhodnějším termínem a povedlo se nám stanovit datum na 13. a 14. září. Začalo shánění ubytování, protože přeci jen jednodenní výlet do Prahy, člověk stráví půl denním cestováním tam i zpět. Naštěstí díky kolegyni Markétě M., se nám povedlo zařídit ubytování v tělocvičně, na Střeleckém ostrově, v samotném centru Prahy. Děkujeme SK Start za ubytování a těšíme se zase někdy příště.

Samotné ráno odjezdu bylo zajímavé. Díky tomu, že s kolegou Tomášem M. dojíždíme do Frymburku každý z jiné strany, jsme si mohli dovolit si vzít na starost část třídy a dopravit je do Českého Krumlova, kde začínala naše první prohlídka. Někomu se povedlo i zaspat a dorazil přímo do ČK s rodiči a některým zdraví nedovolilo se vůbec zúčastnit.

V Českém Krumlově jsem měl s mojí ženou Evičkou domluvenou úschovu zavazadel, v kanceláři Green Shuttle, za což patří velký dík, že jsme si návštěvu barokní zahrady mohli užít bez zbytečné zátěže. Nejvíce nám přálo počasí, které bylo slunečné a přitom nebylo horko. Návštěva barokní zahrady byla tak příjemnou záležitostí. Díky Dnům Evropského dědictví jsme měli zdarma vyčerpávající přednášku, na téma baroko, na krumlovském zámku. Přesto děkujeme, protože každý si odtud odnesl nejeden poznatek, co to baroko je. Po přednášce jsme utíkali pro věci a na oběd do MLSu nebo Kebab House. Krumlovské nádraží stále rozkopané a tak jsme byli rádi, že nepršelo.

Následovala tříhodinová cesta do Prahy se společností FlixBus. Čekali jsme podobné zázemí, jako v RegioJet, ale žel to byl jen pohodlný dálkový autobus. Co jsme ocenili, byl prostor před koleny, který byl opravdu velký. Cesta proběhla hladce, každý cestu strávil po svém odpočinkem, rozhovory či četbou.

V Praze se počasí blížilo k přeháňkám a drobnému dešti, nicméně jsme měli dostatečnou časovou rezervu se metrem přepravit ke Kavárně Potmě. Zakoupili jsme dvacetičtyřhodinové jízdenky, abychom nemuseli pokaždé řešit nákup, zjistili úschovu zavazadel Na Knížecí a vydali jsme se po eskalátoru dolů, do metra. Pro některé to bylo poprvé a tak zážitek z "krtka" byl ještě umocněn. Na dvě skupiny jsme se naskládali do vagónu mezi běžné cestující a trochu jsme si přišli jako "lidi z maloměsta". Nicméně jsme to zvládli a na Radlické jsme si dali první velkou pauzu na večeři. Pizza a nebo italské gnocchi. V kavárně byla před námi jiná škola, takže jsme měli chvíli čas na "pokec". Žel se rozpršelo, ale využili jsme zázemí ČSOB, kdy venku měli stříšky. Někteří manažeři koukali na nás blbě, možná se jim honilo v hlavě, jestli nám nenabídnout hypotéku na vlastní bydlení.

Během čekání nám nevidomá slečna ukázala, jak nevidomí používají zlepšováky pro fungování v normálním životě. Když nám ukázala, jak podle měřítka pozná hodnotu bankovky, nejeden z nás to ocenil uznalým kývnutím. Do autobusu, který byl celý začerněný, nás vodili po skupinkách. Uvnitř se šlo podle vedení a dotyků a každý si objednal dle chuti jeden nápoj. Dostali jsme jednoduchý úkol, zakreslit na papír domeček či sluníčko. Někteří se vrátili s prázdným papírkem a své umění zvěčnili na kavárenském stolečku.

Mohli jsme se konečně přesunout na Střelecký ostrov, složit bagáž do kanceláře a vypravit se vstříc divadelnímu představení Idiot, v divadle Rokoko. Za lístky děkujeme kolegovi Tomášovi M., který je získal přímo od herce, účínkujícího v samotné hře. Během představení žáci přemýšleli, od koho z herců ty lístky jsou. Co se jevilo jako velký problém, tak byl dress code, který pan učitel Vopátek nedoladil a nevyřídil. Žil jsem totiž v domnění, že jdeme na studentské představení a neuvědomil si, že jsem si to spletl s jinou alternativou divadelního představení. Do divadla jsme dorazili v cestovním a výletním. Naštěstí to nebyl problém a a uvaděči uznali, že jsme z daleka a respektovali to. Také jsme tam ale v běžném oblečení nebyli sami, což nás uklidnilo. Divadelní hra Idiot od Dostejevského s úpravami, byla velmi náročná, přesto výkony herců sklidili obrovské ovace. Každý si z toho vzal minimálně to, jak náročné je zahrát téměř tříhodinové představení a jistě každý poznal, jak někteří lidé mohou jednat v různých situacích. Někomu se povedlo rozbít skleničku a tak se dvě minuty neřešilo nic jiného.

Na návrat do tělocvičny jsme měli pouze vymezený čas, kdy pan správce potřeboval tělocvičnu a nás v ní na noc uzavřít a tak nám na noční procházku po Praze nezbyl čas. Někteří šli spát lehce hladoví, přesto se někteří o své velké svačiny podělili leteckou poštou.

Aktivity před spaním nám zpestřili kluci, kteří lítali po tělocvičně sem a tam, stejně jako ta sušenka. Každý se vystřídal v umývárnách a před spaním také sdělil, co si z dnešního dne odnesl za znalosti z baroka a jak pochopil divadelní hru. A většina se shodla, že lístky nám opatřil Lebeděv. Poslední pohled na Národní divadlo přes řeku a spát. Druhý den nás čeká náročný program.

Ráno jsme se vypakovali s dobrou časovou rezervou. Smutným zážitkem byl opilý človek, kterému metro přivřelo nohu do dveří a on z něj vypadl při rozjezdu. Pan učitel Tomáš M. jej viděl a stejně jako pět dalších lidí šel na pomoc. Měli jsme připravenou aplikaci Záchranka a volali jsme sanitku. Během chvíle dorazila paní dispečerka a my jsme mohli pokračovat dál. Po opuštění vchodu do metra přijížděli ambulance se sirénami. Nás čekala snídaně. Co si vzpomínám, tak každý měl pupík plný a dokonce nám i nějaké jídlo zbylo. Na Andělu je značné množství lidí bez domova, takže není problém jídlo nabídnout. Poslali jsme Pavla autobusem do ČK, aby se vydal s rodinou na dovolenou, uskladnili co nejvíce věcí (úschovna byla jen kancelář, tak jsme tam paní nechtěli zavalit) a vydali jsme se na cestu tramvají na Letenské náměstí a do Národního technického muzea. Trochu jsem se zapovídali a málem jsme zapomněli na zastávce vystoupit. Někdo se dokonce bál, že v tramvaji zůstane. Naštěstí nikdo na další zastávku neodjel a my jsme si mohli dokoupit pití v obchodu na zastávce, u zajímavé paní, kterou její práce "baví".

V NTM nás již čekali a vyslechli jsme si přednášku o tom, jak člověk přemýšlel nad tím, jak by zvládl létat. Pan lektor nám osvětlil principy letání, tvary křídel a funkčnost balonů. K dispozici měl i několik vyrobených modelů, které si podle youtube nebo starších ABC časopisů může udělat doma každý z nás. Poté jsme si prošli muzeum a každý se kochal tím, co ho nejvíce zaujalo.

Poslední zastávkou před odjezdem domů byl Freestyle park Kolbenka. Což byla odměna pro většinu žáků a také pro mě. Přes 500m2 trampolín a freestyle hřišť bylo náležitou fyzickou odměnou po několika exkurzích a návštěvě divadla. Nejnáročnější bylo, dostat se z molitanového doskočiště ven, a proto jsme zde strávili asi nejvíce času. Přesto každý předvedl, co na trampolíně dokáže. Někteří dali přednost čtení zakoupených komiksů, z Comics pointu, v Palladiu, kde jsme měli krátkou zastávku. Po propocení triček jsme se přesunuli zpět na zastávku Na Knížecí, vzali si batohy a krosny a spacáky a karimatky a nasedli do autobusu. Cesta zpět byla náročná, všichni už chtěli být doma. Ani vydatný déšť v Českém Krumlově nám nepřidal na radosti, kde se nebylo kam schovat. Otestovali jsme tak své schované pláštěnky, bundy a deštníky. Přesun do Frymburku skoro hodinu byl závěrem naší exkurze a jsem rád, že jsme to všichni ve zdraví zvládli.

Děkujeme s panem učitelem Tomášem M. všem zúčastněným, protože jsme se na vás mohli opravdu spolehnout a jste to zvládli velmi dobře. Jsem na vás pyšný.

Třídní učitel Honza Vopátek

Obrázek: 

Škola je zapojena do projektů:

    https://www.kellnerfoundation.cz/pomahame-skolam-k-uspechu/

Návštěvnost stránek

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer