Biologická olympiáda

18. 2. a  25. 2. 2019

Letošní 53. ročník Biologické olympiády má téma „Příjem a výdej látek, aneb něco dovnitř, něco ven“. Žáci Badatelského kroužku si otestovali školní kolo. Po náročném testu následovalo poznávání rostlin a živočichů a konečně do třetice i laboratorní úkol. Starší žáci si vyrobili jednoduchý model plic, na kterém si vyzkoušeli, jak proudí vzduch do plic a ven. Zajímavé bylo i měření vitální kapacity plic, které si nakonec vyzkoušeli všichni.

Mladší žáci měli za úkol změřit dechovou frekvenci v klidu a po námaze. V druhém úkolu nalepovali obrázky dýchacích soustav do siluet jednotlivých obratlovců. Z každého úkolu vyvozovali závěry.

A jak to dopadlo? Nejlépe si vedli Jiří Trojan z 8. třídy v kategorii C za starší žáky a Jakub Červíček ze 6. třídy v kategorii D za mladší žáky.

Podmínkou účasti v okresním kole BiO je vypracování vstupního úkolu na dané téma. Kromě toho by měli nastudovat cca 80 stran studijního textu a naučit se poznávat přibližně 100 rostlin a 100 živočichů z daného seznamu. Popřejme jim hodně úspěchů a chuti do náročné přípravy.

Z. Frantálová