Cvičení sebeobrany s rodičem

Dnes 6. března nás navštívil jeden z rodičů. Pan Marek R. se nabídl, že předá žákům některé ze svých zkušeností se sebeobranou, v boji zblízka. Společně jsme připravili stanoviště a dopadové plochy, nachystali náčiní a domluvili se, co dnes žáky povinně volitelného předmětu bude čekat. Po rozcvičení, jež se skládalo ze zahřátí celého těla šplhem na žebřinách a protažení hlavních svalových skupin, si pan Marek ověřil, jak jsou na tom žáci se silou břicha, dolních končetin, zad a rukou. Bojovníci makali, zvedali kolena i nohy na žebřinách, nosili druhého na zádech nebo přes rameno, či ve dvou přenášeli třetího. Poté následovalo cvičení na lavičkách, kde si žáci vyzkoušeli zvedání trupu od země nad lavičku ve dvojicích. Následovali odpory na lavičce s pomocí míče, přeskoky laviček do parakotoulů, pád z laviček po zádech se ztlumením dopadu a přetahování lanem ve skupinách.

Dalším bodem bylo vysvětlení rizik, jež sebou boj nese. Vysvětlili jsme si, na které věci je třeba si dávat pozor, které prvky se nepoužívají, jak je to s nutnou obranou v českém zákoně, ale také, jak to bývá ve filmech a v porovnání se skutečností. Tentokrát jsem byl asistentem pro nácvik já, pan učitel Vopátek. Takže žáci jásali, že mě konečně uvidí létat vzduchem a to se jim splnilo. Pan Marek zkušeně prováděl jednotlivými technikami a já si znovu vyzkoušel, jaké to je, když mě někdo "vodí za ručičku". Někdy se stane, že dopad nevyjde ani na měkčenou plochu, to žákům zatrnulo, přesto poznali, že je třeba mít umění pádů zvládnuté a může se pokračovat dál.

Třetím bodem bylo vytvoření stanovišť, kdy polovina tvořila útočníky s naplánovaným útokem a druhá polovina tvořila obránce, kteří si procházeli jednotlivými místy útoku. Poté se skupiny vyměnily a navazovalo se dalšími a dalšími situacemi obrany, ať už se zbraní, či bez.

Nejvíce mě potěšilo nadšení, jaké bylo vidět na bojovnících. Také jejich odhodlání bylo znát, kdy se snažili bránit proti čekaným útokům. Během soubojů jsme předávali rady a ukazovali, co by se ještě dalo vylepšit.

Děkuji za návštěvu a těším se na další spolupráci.