EXKURZE DO JIHOSTROJE VELEŠÍN

17. května 2019

V pátek 17. 5. jsme místo školy jeli do továrny Jihostroj ve Velešíně. 10 žáků z 8. třídy a 17 žáků ze 7. třídy nastoupilo do autobusu a vystoupilo v areálu továrny. Tady se nás ujali lidé z továrny a provedli nás částí Hydraulika a Letecké součástky. Oba průvodci byli velmi vstřícní a my jsme si zapisovali vše podstatné, protože jsme věděli, že na konci nás čeká test. Ale jaké bylo překvapení, když jsme ještě měli složit čerpadlo podle nákresu! Nakonec jsme vše zvládli sami či s pomocí, a dokonce jsme dostali ceny a na památku skládačku letadla. Jirka Trojan celou soutěž vyhrál a dostal knihu o historii Jihostroje. Výroba hydrauliky i leteckých součástek je zajímavá a už víme, že existuje ve Velešíně střední škola, která připravuje na tuhle technicky náročnou práci.

Naši exkurzi nám i s dopravou opět zajistila Jihočeská hospodářská komora ve spolupráci s podniky v jižních Čechách a my se těšíme na další návštěvu -  v červnu jedeme do Třeboně.

Za sedmáky a osmáky sepsala Eliška

Naše dojmy:

Bylo to tu moc dobré, viděli jsme hydrauliku a letecké motory. Ve zkušební kanceláři jsem zkoušel měření kovu na počítačovém mikroskopu. Z výpisků, které jsme si dělali, jsem psal test a pak jsem složil čerpadlo, byl jsem první ze skupiny. Při vyhodnocení jsem byl celkově třetí a to mě potěšilo. Těším se na příští exkurzi.  Kryštof

Bylo to fajn, nejvíce mě bavilo, jak jsme na konci skládali čerpadlo z kovových součástek. Líbila  se  mi i továrna, mám ráda vůni oleje, ale někomu to vadilo. Jsem ráda, že jsem jela.

V Jihostroji super, poznal jsem, jak se staví a vyrábí čerpadlo a součástky do letadel. Byli jsme ve výrobně součástek do letadel. Jakub H.

V Jihostroji se mi velice líbilo to, že zde byly pro nás připravené soutěže a kvízy a byli zde velice příjemní lidé. Jakub T.

V Jihostroji jsem si velice užil soutěž ve skládání čerpadla a rád bych se sem chtěl vrátit. Pavel

V Jihostroji jsem si to velice užil, byl to opět skvělý zážitek. Maty

Pan průvodce nám vše vysvětlil a ukázal a my jsme z našich poznámek psali test. Nejvíc mě bavilo skládání čerpadla a laboratoř s přístroji a 3D tiskárnou.

Moc strojům nerozumím, ale ukázali nám zajímavé stroje a celou výrobu. Pokusila jsem se postavit čerpadlo z dílů a to se mi podařilo. Všichni byli milí a pozorní.

Viděl jsem supermoderní stroj na obrábění a líbily se mi kovové součástky do čerpadel. Asi by mě to bavilo dělat. Skládání čerpadla mi taky šlo samo. Celkově super.