1. ročník Šumavských sportovních her - Vyšší Brod

Naše škola byla pozvána do Vyššího Brodu, aby soutěžila v netradičních hrách s dalšími školami. Turnaje se zúčastnili žáci z Lipna nad Vltavou, Loučovic a Vyššího Brodu. Za naši školu jelo 15 žáků ze 16. Vždy kluk a holka z jedné třídy (od druhé do deváté). V deváté třídě se objevily podzimní nemoci, takže se nepovedlo zařídit náhradnici. Přesto byli pořadatelé ohleduplní a my jsme mohli za vypadlou žákyni postavit jiné žáky z družstva. Při přetahování lanem nám tedy chyběla, ale vesměs se nám dařilo. První stupeň po zahájení odešel na druhou polovinu disciplín a poté jsme se vystřídali na stanovištích.

Za 1. stupeň:
Šumavských sportovních her se zúčastnil i náš první stupeň. Disciplíny byly vskutku netradiční, ale o to zábavnější. Ve školní družině jsme se několik dní předem snažili na hry připravit. Největší pozornost jsme věnovali pohánění obruče klackem. Díky této přípravě naše družstvo v této disciplíně opravdu excelovalo a sklidilo obrovský aplaus. Velmi se nám také dařilo ve skocích v pytli. Ostatní disciplíny jsme si užili, i když byli soupeři o trochu silnější. Celkový dojem byl nádherný, všichni jsme si sportovní den moc užili a budeme se těšit na další ročníky!

Komentáře některých účastníků:
Martin P.: "Nejlepší bylo všechno a hlavně koulení obručí. Líbilo se mi vyhlášení."
Emma O.: "Mně se líbilo skákání v pytli, válení polena a skákání do dálky."
Eliška M.: "Ve středu se konaly ve Vyšším Brodě Šumavské sportovní hry. Závodilo se v týmech v různých disciplínách. Nejvíce mě bavilo pohánět obruč od kola. Přesto, že jsme neuspěli, jsem byla ráda, že jsem mohla reprezentovat naší školu. Pro někoho odměnou, pro někoho trestem, byly buchtičky se šodó v místní jídelně."

Za 2. stupeň:

Zahájení se neslo v duchu české hymny, kterou zazpívala žákyně místní školy. Následoval skok z místa do písku. Naši sportovci byli trochu zaskočení, že už se cvičí a tak neváhali a začali se rozcvičovat. Suverénně nejdál doskočila naše Jindřiška - 223 cm, která přeskočila i Adama. Další disciplínou bylo házení na koš z úhlu a tří vzdáleností (2, 3 a 5 metrů). Zde se nám úplně nedařilo, ale obroučku jsme trefovali statečně.

Chuť jsme si spravili na štafetě ve skoku v pytlích s medicinbalem, kdy se medicinbal předával. Zde jsme stanovili nový světový rekord. Kluci byli velmi obětaví a při předávce doskakovali. Kluci pokračovali v další disciplíně, zatímco je holky povzbuzovaly. Tou bylo valení klády do kopce. Nejdříve jsme byli nejrychlejší, ale o kousek nás trhli místní namakaní borci.

Zážitkovou podívanou bylo nahánění obruče klackem. Spousta z nás to dělala poprvé, takže než jsme se to naučili, tak to chvilku trvalo - ale tím lépe, protože to byla sranda k popukání. I zde se nám dařilo a svaly klukům moc nepomáhaly, šlo o přesnost a rychlost.

Zbývaly dvě disciplíny - hod polínkem do pískoviště (na přesnost) a přetahování lanem. Při hodech se nám nevedlo špatně, ale přetahování byl propadák - opět zážitek pro diváky. Soupeři vždy škubli lanem a náš tým se povalil. Úsměvné bylo, že i v druhém zápasu se to opakovalo. A bylo to tak rychlé, že se nepovedlo pořídit záběr.

Příjemné bylo, že zde nebylo tolik vidět klasické soupeření, ale spíše prožívání toho, jak kdo danou disciplínu zvládne. Žáci se podporovali a hecovali navzájem a ve finále jsme se o body tolik nezajímali.

Překvapením bylo, když náš druhý stupeň soutěž vyhrál a přivezl tak do Frymburku první putovní pohár. Zatím je předpřipraven na 32 let, tak uvidíme, kolikrát ho za tu dobu získá Frymburk. Soutěže se budou proměňovat a pořadatelé střídat. Mohla by to být zajímavá tradice do budoucna. Už jsme přemýšleli, jaká hra a disciplína by byla typická pro prostředí Frymburku.

Děkujeme organizátorům ze Základní a Mateřské školy Vyšší Brod za báječné dopoledne, dopravu a výborný oběd.

Těšíme se na další spolupráci.

Mgr. Jan Vopátek